top of page
MY BUTTON
MY BUTTON

Pilna akcja

Stowarzyszenie jest formalną organizacją zajmującą się działalnością na rzecz Indian obu Ameryk. Zostało zarejestrowane w Warszawie pod numerem KRS 0000376811.

Polskie Stowarzyszenie Przyjaciół Indian wywodzi się w prostej linii z ruchu indianistycznego (Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian) istniejącego od lat siedemdziesiątych XX wieku.

Siuksowie z kilku grup i ich sojusznicy, w tym ekolodzy i celebryci, protestują masowo przeciwko projektowi rurociągu Dakota Access Pipeline z pól naftowych w Dakocie Północnej do rafinerii w Illinois. Ich zdaniem projekt ten - alternatywny wobec zawieszonej budowy rurociągu Keystone XL z Alberty, a mający prowadzić przez traktatowe terytoria w pobliżu ich rezerwatów - zagraża skażeniem rzeki Missouri i cennych terenów wodonośnych na Równinach. Tymczasem media w USA milczą zarówno o trwających od kilku dni protestach, jak i o sprzecznym z prawem zagrożeniu tubylczych cmentarzysk i świętych miejsc plemion z kilku stanów.

Protestujący apelują do prezydenta Obamy, by wypełnił swoje zobowiązanie do liczenia się z opiniami plemion złożone podczas historycznej wizyty w rezerwacie Standing Rock. Domagają się m.in. by prezydent wziął pod uwagę obawy Indian o stan środowiska i bezpieczną przyszłość kolejnych pokoleń, jeśli ten ryzykowny projekt będzie zatwierdzony bez realnych konsultacji i pełnego studium wpływu na środowisko. Dla Siuksów "Mni Wiconi" - "woda to życie". W jej obronie nie wahają się przed aresztowaniami i grożą protestami - nawet z narażeniem życia.

Opr. Marek NowoCIEŃ

Więcej TUTAJ

Walne Zebranie PSPI i nowy Zarząd Stowarzyszenia

Stanowisko PSPI w sprawie Dakota Access Pipeline

 

Polska, w sierpniu 2016

 

My, członkowie Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Indian, wyrażamy nasze poparcie dla Standing Rock Sioux, w walce przeciwko sprawie Dakota Access Pipeline (rurociąg w Północnej Dakocie).

Jesteśmy przekonani, żę ów rurociąg stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego i może negatywnie wpływać na całą społeczność, a także wszystkie żyjące stworzenia.Ta sprawa powinna stanowić troskę dla całego świata, a zwłaszcza tych, którzy nazywają siebie “zielonymi”.

My, jako Polacy, doskonale rozumiemy związki z Matką Ziemią: dzikie zwierzęta takie jak wilki, niedźwiedzie, żubry- wciąż tu żyją w zielonych lasach. Mamy obowiązek troszczyć się i chronic je – nie tylko dla nas, ale także dla przyszłych pokoleń.

Co więcej – dla nas – członków Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Indian – sprawy tubylczych Amerykanów są szczególnie ważne.

Celem naszego Stowarzyszenia nie jest tylko promocja kultur tubylczych Amerykanów, ale także zaangażowanie w ich (aktualne)sprawy. Będziemy informować o sprawie polskie społeczeństwo oraz przeprowadzimy akcje informacyjne na terenie naszego kraju.

 

Pozostajecie w naszych myślach i modlitwach. Ochrona świętych miejsc powinna być ważna dla wszystkich narodów.

Wszyscy jesteśmy dziećmi Uŋčí Makȟá (Matki Ziemi)

 

Z poważaniem,

Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Indian

Organizacja

Celem Stowarzyszenia jest:
 
1. Gromadzenie, porządkowanie i opracowywanie informacji i materiałów dotyczących historii, kultury materialnej, duchowej i społecznej oraz współczesnego życia i problemów tubylczych ludów Ameryki;

Biuletyn

Biuletyn Informacyjny Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Indian powstaje w oparciu o ogólnie dostępne informacje. Jest jedną z wielu form wymiany informacji pomiędzy członkami Stowarzyszenia....

Certyfikat

Od wielu lat w Polsce funkcjonują "wioski indiańskie", otwierane są  również nowe. Część z nich prowadzona jest przez indianistów, część przez osoby związane wyłącznie z biznesem.

Czysty biznes czesto szkodzi wizerunkowi narodów tubylczych Ameryki.

Historia

Historia Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Indian jest nierozerwalnie związana z Polskim Ruchem Przyjaciół Indian: nieformalną organizacją istniejącą od połowy 70tych lat XX wieku.

Stowarzyszenie zostało założone m.in. w celu wspierania

© Copyright © Polskie Stowarzyszenie Przyjaciół Indian Wszelkie prawa zastrzeżone.

Web by Bluewind 2007-2017 ver. 01/01/2017

bottom of page