top of page
O wioskach indiańskich w Polsce

Certyfikat Jakości PSPI

Od wielu lat funkcjonują w Polsce tzw. "wioski indiańskie", otwierane są  również nowe. Część z nich prowadzona jest przez indianistów, część przez osoby związane wyłącznie z biznesem.

Dla osób od lat zajmujących się indianistyką, podstawowym celem prowadzenia takiej  działalności  oraz podejmowania innych, związanych z tematyką  przedsięwzięć, jest możliwie rzetelne przekazywanie wiedzy, prawdy historycznej i kulturowej dotyczącej pierwszych narodów. Spotykamy się jednak coraz częściej z wyłącznie komercyjnym jej aspektem, nastawionej jedynie na zysk. Działalność taka nie ma nic wspólnego z wiedzą o tubylczych Amerykanach, a wręcz często ośmiesza samych Indian, powiela stereotypy i godzi w ich dobre imię.

 

Dbając o odpowiedni poziom działalności indianistycznej, PSPI  może przyznawać zgłoszonym działaniom Certyfikat Jakości, zgodnie z zasadami zawartymi w Regulaminie.
Zgłoszenie o przyznanie Certyfikatu Jakości PSPI może złożyć każda osoba, również osoby prowadzące działalność indianistyczną, uważające, że dane przedsięwzięcie wypełnia postanowienia Regulaminu.

Zgodnie z Regulaminem zgłoszenie należy przesłać go na adres pspi(at)pspi.org.pl 


Dotychczas Certyfikat Jakości otrzymały następujące przedsięwzięcia:

 

1. "Biegnący Wilk" w Ściborkach na Mazurach, osada ekologiczna prowadzona przez Dariusza Morsztyna

2. "Indiański Świat" w Koszalinie, wioska prowadzona przez Aleksandrę i  Konrada  Konarzewskich

3. "Muzeum Indiańskie"  w Spytkowie k. Giżycka, prowadzone przez Bogdana Zdanowicza

4. "Wojownicy Tęczy", przedsięwzięcie w Warszawie prowadzone przez Jacka Piętkę

5. Krzysztof Jawor z Lubawki  - grupa artystyczna "Rise of the sun"

 

Spis innych wiosek indiańskich oraz firm o profilu indianistycznym znajduje się między innymi tutaj http://www.indianie.eco.pl/firmy.htm

 

Informacje, opinie o wioskach lub innych związanych z tubylczymi Amerykanami przedsięwzięciach  prosimy przekazywać na adres mailowy Stowarzyszenia - pspi(at)pspi.org.pl

© Copyright © Polskie Stowarzyszenie Przyjaciół Indian Wszelkie prawa zastrzeżone.

Web by Bluewind 2007-2017 ver. 01/01/2017

bottom of page